Menu

Ερμής Κορυδαλλού - Α.Ε. Σαρωνικός 3-4. Για την 8η αγωνιστική του Πειραιά.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 23-11-2014 στην κατηγορία: Ποδόσφαιρο

Γράφει ο Σταύρος Ρωπαΐτης. Video - Ρεπορτάζ: Σωτήρης Μπήτρος.
Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η Α.Ε Σαρωνικός επικράτησε του Ερμή στον Κορυδαλλό με 4-3 για την 8η αγωνιστική του Πειραιά. Παρά το τελικό σκορ, η επικράτηση των νησιωτών ήρθε με σχετική ευκολία, καθώς το ισόπαλο 1-1 του α' ημιχρόνου, μετατράπηκε σε 1-4 από το 54ο μέχρι το 61ο λεπτό. Οι παίκτες του Γιώργου Γκοβερίνου μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, και προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με αυτογκόλ του Φραγκουλάκη. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ στο χώρο μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, με τον Ψάρρη να εκτελεί γρήγορα και να βγάζει τον Μπακόμητρο σε θέση πλάγια δεξιά, εκείνος να κάνει την παράλληλη σέντρα, και πριν η μπάλα να φτάσει στον προωθημένο Λούβαρη, ο αμυντικός των γηπεδούχων με προβολή την έστειλε στα δίχτυα του Τσιτλακίδη, ανοίγοντας έτσι το σκορ για την Α.Ε Σαρωνικός. Στη φάση αυτή, ο αρχηγός των κυανόλευκων Άρης Λούβαρης, τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Έντεκα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση για τον Ερμή, με σκόρερ τον Σάμιο. Ο Βικάτος μετά από εκτέλεση κόρνερ έστειλε τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι του Μπακόμητρου, με τον νεαρό φορ των γηπεδούχων να πλασάρει ανενόχλητος, και να φέρνει το παιχνίδι στα ίσια. Από εκείνο το σημείο και μετά, το ματς ανήκει ολοκληρωτικά στην ομάδα της Αίγινας. Οι ποδοσφαιριστές της Α.Ε Σαρωνικός είχαν δυο σημαντικές ευκαιρίες πριν το 45λεπτο, αρχικά στο 41ο λεπτό με τον Ψάρρη, και δύο λεπτά αργότερα με τον Νεκτάριο Μπακόμητρο. Στη φάση του 41ου λεπτού, ο Ψάρρης με εκτέλεση φάουλ από τα τριάντα μέτρα περίπου, είδε τον πορτιέρο των γηπεδούχων να μπλοκάρει αρχικά, με την μπάλα να περνάει κάτω από τα πόδια του, αλλά να την σώζει ελάχιστα εκατοστά πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα του. Στο 43 ο Νεκτάριος Μπακόμητρος βρέθηκε στην δεξιά γωνία της μεγάλης περιοχής, αλλά το ευθύβολο σουτ που επιχείρησε, αποκρούστηκε σε κόρνερ από τους αμυντικούς. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου μέρους, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 1-1. Το β' ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι προειδοποίησαν στο 49ο λεπτό, όταν ο Πασχάλης έστειλε με περίτεχνο τρόπο (τακουνάκι), την μπάλα στο δοκάρι του Τσιτλακίδη, μετά από εξαιρετική ασίστ του Κοντοδήμου, και στο 54ο λεπτό ήρθε το 1-2 με σκόρερ τον νεοεισελθόντα Κλώνο. Ο νεαρός μέσος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, κατάφερε να πετύχει ένα πανέμορφο τέρμα και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του.

Ο 24χρονος μέσος, μετά από εκπληκτική ατομικά ενέργεια, βρέθηκε στην γωνία της μεγάλης περιοχής του Ερμή, και με ένα φαλτσαριστό πλασέ, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Τσιτλακίδη. Οι παίκτες του Γιώργου Γκοβερίνου ήταν καταιγιστικοί, καθώς στα επόμενα επτά λεπτά, πέτυχαν άλλα δύο τέρματα. Στο 57ο λεπτό ο Τσάνης με κάθετη βρήκε τον Μπακόμητρο δεξιά της μεγάλης περιοχής, εκείνος έκανε την παράλληλη σέντρα με αποδέκτη τον Κουβάτσο, ο οποίος με εκπληκτική ενέργεια απέφυγε τον στόπερ του Ερμή Τσίρμπα, με τον Ψάρρη να δέχεται την ασίστ του νεαρού φορ της Α.Ε Σαρωνικός, και με ψύχραιμο πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 1-3, ολοκληρώνοντας ιδανικά τον εξαιρετικό συνδυασμό των συμπαικτών του. Ένα τέρμα το οποίο χειροκροτήθηκε και από τους φιλάθλους των γηπεδούχων που βρέθηκαν στις εξέδρες του Κορυδαλλού.  Διαβάστε περισσότερα...

κατάλογος αγορών

aegina portal web radio

Τερψιθέα - Α.Ο.Α. Σαρωνικός 69-45. Για την 7η αγωνιστική της Β' ΕΣΚΑΝΑ.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 23-11-2014 στην κατηγορία: Καλαθοσφαίριση

Την ήττα με 69-45 από την Τερψιθέα γνώρισε ο Σαρωνικός για το πρωτάθλημα της Β' ΕΣΚΑΝΑ. Το παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό 'Οδυσσέας Παπαδόπουλος' στην Γλυφάδα στα πλαίσια της 7ης αγωνιστικής ήταν εξαιρετικό για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πανηγύρισαν μια πολύ σημαντική νίκη, κυρίως βαθμολογική. Ο Σαρωνικός μετά το καλό πρώτο δεκάλεπτο των γηπεδούχων (19-11), ισορρόπησε το ματς, και με καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση,  με σκορ δεκαλέπτου 17-7, πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 28-26. Στην συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι την πολυφωνία τους στην επίθεση, και σε συνδυασμό με την κακή αντίδραση των φιλοξενούμενων, έφτασαν την διαφορά με την συμπλήρωση 30 λεπτών στο ματς στους 13 (50-37).

Η εμφάνιση των παικτών της Τερψιθέας στο 3ο δεκάλεπτο ήταν τέτοια που δεν μπορούσε να δώσει την ευκαιρία στην ομάδα του Πέτρου Καρβούνη να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στα τελευταία δέκα λεπτά, καθώς οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν συμπαγής στην άμυνα, και βρήκαν αρκετά ελεύθερα σουτ, με αποτέλεσμα το 19-8 του 4ου δεκαλέπτου να τους δώσει την άνετη όπως δείχνει το τελικό 69-45 επικράτηση. Πρώτοι σκόρερ για τον Σαρωνικό ήταν οι Δαχρετζής με 23 και 2 τρίποντα, και Κάτσας με 10 και 1 τρίποντο. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των γηπεδούχων στο φετινό πρωτάθλημα σε επτά αγωνιστικές. Στις τάξεις του συλλόγου παρά την ήττα, υπάρχει αισιοδοξία ότι η ομάδα θα ανακάμψει, και ξεπερνώντας τα πολλά προβλήματα, θα επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα. Στο Aegina Portal μίλησε για το παιχνίδι ο Α' αντιπρόεδρος του Σαρωνικού κος Γιάννης Ρετσίνας. ' Είχαμε ένα καλό α' δεκάλεπτο στο οποίο προηγηθήκαμε, και πήγαμε στα αποδυτήρια στο +2, άλλα στο 3ο δεκάλεπτο η αντίπαλη ομάδα άλλαξε την άμυνά της σε zone press, με το οποίο κατάφερε να μας βγάλει εκτός ρυθμού, με αποτέλεσμα να είμαστε άστοχοι στην τελική προσπάθεια. 'Έτσι η διαφορά πήγε στους -13 και έκτοτε δεν καταφέραμε να επιστρέψουμε στην διεκδίκηση του παιχνιδιού'. Την επόμενη αγωνιστική ο Σαρωνικός φιλοξενείται από τον πρωτοπόρο και αήττητο Πειραϊκό.

Τα δεκάλεπτα, 19-11, 7-17, 24-9, 19-8.
Α.Ο.Α Σαρωνικός(Καρβούνης): Δαχρετζής 23(2), Σπαρρής, Τζίτζης Στ, Μπούργος 2, Πολυτάρχου 2, Κουνάδης 3, Βογιατζόγλου, Μπήτρος, Ρακίπη, Κάτσας 10(1), Χαριάτης, Μπάλλιας 5(1).

Α.Ο.Α. Σαρωνικός - Πορφύρας 73 - 68 στην παράταση. Για το εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 22-11-2014 στην κατηγορία: Καλαθοσφαίριση

Ματς για γερά νεύρα διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο της Αίγινας για την 6η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΝΑ. Ο Σαρωνικός μετά από πολύ σπουδαία εμφάνιση, επικράτησε του Πορφύρα με 73-68 στην παράταση (καν. αγώνας 53-53), βάζοντας τέλος στο αήττητο των πειραιωτών. Ένα παιχνίδι άκρως χορταστικό, με κατά διαστήματα πολύ ωραίου μπάσκετ, με τις δυο ομάδες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, η ομάδα του Χάρη Πίτσικα κατάφερε να πάρει την νίκη, κόντρα στην μοναδική μέχρι το παιχνίδι, αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα. Ο Σαρωνικός (2/2) ήξερε πριν το ματς ότι θα αντιμετωπίσει τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Πορφύρα (4/4), και στο μυαλό όλως ήταν να αποδείξει ότι δεν θα είναι εύκολη λεία για τον οποιοδήποτε αντίπαλο. Οι δυο ομάδες έδειξαν από την αρχή ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι και ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες, καθώς το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, ήταν 20-21 για τους φιλοξενούμενους.

Όπως το πρώτο, έτσι και το δεύτερο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 30' (γ'δεκ 21-16) με 41-37, και τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 4ο δεκάλεπτο (12-16), και να πηγαίνουν με σκορ 53-53, στον έξτρα 5λεπτο της παράτασης. Εκεί για πέντε λεπτά είδαμε ολοκληρωτικό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες, με τον Σαρωνικό να δείχνει τεράστια ψυχικά αποθέματα, και με σκορ παράτασης 20-15 να παίρνει την πολύ σπουδαία νίκη, την τρίτη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο νεαρός τεχνικός του Σαρωνικού ο οποίος έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος από την νίκη, είδε τρεις παίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Χαριάτης, Ρακίπη, και Μπάλλιας πέτυχαν συνολικά 54 πόντους, και ήταν η 'αιχμή του δόρατος' για τους νησιώτες. Ο Σαρωνικός με την νίκη του αυτή έφτασε τους 8 βαθμούς, και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το πρωτάθλημα. Η επόμενη αγωνιστική είναι με τον Πειραϊκό εκτός έδρας. Τα δεκάλεπτα: α'δεκ) 8-10, β' δεκ) 21-11, γ' δεκ) 21-16, δ' δεκ) 12-16 και παράταση 20-15.

Α.Ο.Α Σαρωνικός(Πίτσικας): Πάνο 6, Μουράτης, Γκρινέζος, Τζούλας 4, Τσοτσορός 5, Ρακίπη 19, Χαριάτης 20(2), Πάνος 4, Μπάλλιας 15(1).
Το παιχνίδι Πορφύρας-Σαρωνικός για το παιδικό πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ που ήταν προγραμματισμένο για σήμερα, δεν έγινε λόγω μη προσέλευσης των διαιτητών, με την αποστολή της ομάδας της Χριστίνας Τούση να ταξιδεύει κανονικά στον Πειραιά. Οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν κανονικά στο παρκέ, με τους διαιτητές να μην προσέρχονται, και την γραμματεία να κλείνει το φύλλο αγώνα.. Για τις τύχες του παιχνιδιού θα αποφασίσει η διοργανώτρια αρχή του πρωταθλήματος.

Α.Ε. Σαρωνικός - Α.Ε. Χατζηκυριάκειο 2-0. 8η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 22-11-2014 στην κατηγορία: Ποδόσφαιρο

Για την 8η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος του Πειραιά, η Α.Ε Σαρωνικός επικράτησε με 2-0 του Χατζηκυριάκειου. Το παιχνίδι που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο της Αίγινας ήταν εξαιρετικό για τους νησιώτες, καθώς πέρα από τα δύο τέρματα, οι νεαροί ποδοσφαιριστές των Βαγγέλη Μαργαρώνη και Ανδρέα Θεοχαρίδη είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, ενώ δημιούργησαν πάρα πολλές φάσεις για γκολ. Μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ο Κώστας Ασημινιός ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της αναμέτρησης, αρχικά στο 31ο λεπτό μετά από ατομική ενέργεια και αφού πρώτα πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, και στην συνέχεια στο 60ο λεπτό εκμεταλλεούμενος την εκπληκτική ενέργεια και σέντρα του Κάτσα, επίσης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι κυανόλευκοι είχαν σημαντικές ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ, αλλά πότε η σιγουριά, και πότε ο πορτιέρο των πειραιωτών, στέρησαν από την ομάδα της Αίγινας μεγαλύτερο σκορ. Μία από τις πολλές ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν για την Α.Ε Σαρωνικός, σημειώθηκε στο 54ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν στο 1-0.  Συγκεκριμένα ο δραστήριος Νεκτάριος Κάτσας αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να αποκρούει εντυπωσιακά. Το σαββατιάτικο παιχνίδι παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι του νησιού, οι οποίοι χειροκρότησαν στο τέλος τους νεαρούς και ελπιδοφόρους ποδοσφαιριστές της Α.Ε Σαρωνικός. Το τεχνικό δίδυμο των γηπεδούχων έμεινε απόλυτα ευχαριστημένο από την προσπάθεια και την αγωνιστική εικόνα των νεαρών αθλητών της Α.Ε Σαρωνικός, και όπως τόνισαν 'η ομάδα έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης, και κάθε μέρα προσπαθούν όλοι για αυτό'. Μετά το σημερινό νικηφόρο αποτέλεσμα η Α.Ε Σαρωνικός βρίσκεται πλέον στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 16 βαθμούς (5 νίκες, 1 ισοπαλία, 2 ήττες). Η επόμενη αγωνιστική είναι εκτός έδρας με την Δραπετσώνα.

Α.Ε Σαρωνικός (Μαργαρώνης-Θεοχαρίδης): Μαλτέζος, Ρουμελιώτης, Χελιώτης, Αξιώτης, Λορέντζος, Γκιόκα, Ρωμανός, Μπάζια, Χρυσοχόος, Ασημινιός, Κάτσας. Έπαιξαν και οι: Γκαρής, Ζαντία, Μιστάκου, Λυκούρης, Γρυπαίος, Πάλλης.