Menu

Α.Ο.Α Σαρωνικός - Α.Ο. Ταταύλα 73-62. Για την 16η αγωνιστική της Γ' ΕΣΚΑΝΑ.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 10-02-2016 στην κατηγορία: Καλαθοσφαίριση

Την 10η του νίκη στο πρωτάθλημα της Γ' ΕΣΚΑΝΑ πανηγύρισε την Δευτέρα το βράδυ η ομάδα μπάσκετ του Σαρωνικού, που επιβλήθηκε του Α.Ο. Ταταύλα με 73-62 στο κλειστό του Μίλωνα. Το ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής έβγαλε τριπλά κερδισμένη την ομάδα της Αίγινας, καθώς ο Σαρωνικός κέρδισε τις σημαντικές απουσίες παικτών του στο συγκεκριμένο ματς, καθώς παρατάχθηκε με μόλις 7 στην αναμέτρηση, πήρε μια πολύ σημαντική νίκη εν όψει συνέχειας που του διατηρεί τις ελπίδες για άνοδο, και το κυριότερο ότι με το 73-62, κάλυψε την διαφορά από την ήττα του α' γύρου με τα Ταταύλα (67-68), με αποτέλεσμα παρ' όλο που οι δύο ομάδες συγκατοικούν στην βαθμολογία με 26 βαθμούς, η νησιώτικη ομάδα υπερτερεί στην ισοβαθμία.

Από το Podcasting News της εκπομπής Offside στο ραδιόφωνο του Aegina Portal

Share selected track on FacebookShare selected track on Twitter

Στα αγωνιστικά, το παιχνίδι ξεκίνησε με απόλυτη ισορροπία καθώς καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, με το 10-10 του α' δεκαλέπτου να είναι ο πραγματικός καθρέπτης. Στο β' δεκάλεπτο οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι στην επίθεση, βάζοντας δύσκολα στους φιλοξενούμενους οι οποίοι είχαν ξεκινήσει καλύτερα τον αγώνα. Το 27-22 της β' περιόδου, ανέβασε τον Σαρωνικό στο +5 (37-32), βάζοντας τις βάσεις για την νίκη. Στο γ' δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν ώστε να μειώσουν την διαφορά, με τους κυανόλευκους όμως να εξακολουθούν να είναι μπροστά. Με την συμπλήρωση 30 λεπτών, ο Σαρωνικός βρέθηκε στο +6 (54-48), με το ματς να ανοίγει.

Στην γ' περίοδο και και συγκεκριμένα 7.16 πριν το τέλος, η ομάδα των Καβάσιλα-Δαχρετζή προηγήθηκε 58-52, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα δυναμικό come back και με ένα σερί 7-0 να παίρνουν το προβάδισμα με 59-58. Στο σημείο αυτό και ενώ όλοι περίμεναν πως το παιχνίδι θα εξελισσόταν σε 'ρώσικη ρουλέτα' στα τελευταία λεπτά, ένα 7-0 σερί των νησιωτών επανέφερε την τάξη, με αποτέλεσμα ο Σαρωνικός να ξεφύγει με 6 και 65-59. Κάπου εκεί η αναμέτρηση έδειξε πως τελειώνει θετικά για τους γηπεδούχους, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στα τελευταία λεπτά. Το τελικό 73-62 και το +11, ικανοποίησε το δίδυμο των τεχνικών του Σαρωνικού, οι οποίοι παρά τις απουσίες είδαν την ομάδα τους να φτάνει στον στόχο της, και να παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της ανόδου. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Σιρόγλου με 28 πόντους και 4 τρίποντα, με τον Κάτσα να ακολουθεί με 17π και 2 τρίποντα. Σαρρής και Νότης Μπήτρος απουσίαζαν λόγω τραυματισμού, ενώ ο Μέμος Κουνάδης δεν πρόλαβε την αναμέτρηση, καθώς κόλλησε στα μπλόκα των αγροτών (Θήβα) επιστρέφοντας από επαγγελματικό ταξίδι. Την επόμενη αγωνιστική ο Σαρωνικός φιλοξενείται από τους Κυρίαρχους Παλιάς Κοκκινιάς.

Α.Ο.Α Σαρωνικός(Καβάσιλας-Δαχρετζής): Σιρόγλου 28(4), Κάτσικας 9(1), Τσαντές, Μπακάλης Βαγγέλης 7(1), Αγγελόπουλος 2, Μπακάλης Στέλιος 2, Κάτσας 17(2).

Anna - Ηλεκτρονικός Κατάλογος Αγορών.

Τιμή: -30%
Τιμή:από 69,90 57,00€

Α μπε μπα μπλομ - Ηλεκτρονικός Κατάλογος Αγορών

aegina portal web radio

Συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου 8ης Φεβρουαρίου 2016.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 08-02-2016 στην κατηγορία: Δημοτικό Συμβούλιο

Ολοκληρώθηκε πριν από λίγο η προγραμματισμένη συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου Αίγινας. Εδώ μπορείτε να δείτε τα θέματα της ημερήσιας διάταξης. Στα videos που ακολουθούν μπορείτε να δείτε τα όσα συζητήθηκαν κατά τη διάρκεια της συνεδρίασης.

Video 1

Video 2

Video 3

Video 4

Video 5

Video 6

Α.Ο.Α Σαρωνικός-Μανδραϊκός 3-0 σετ. Πρωτάθλημα βόλευ γυναικών της ΕΣΠΕΔΑ.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 08-02-2016 στην κατηγορία: Volley

Την 8η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές πανηγύρισε την Κυριακή ο Σαρωνικός στο βόλεϋ. Η ομάδα της Αίγινας επικράτησε του Μανδραϊκού με 3-1 σετ και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στο πρωτάθλημα της 2ης τοπικής κατηγορίας γυναικών της ΕΣΠΕΔΑ. Τα κορίτσια της Δήμητρας Παλαβρατζή χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερα προβλήματα, κέρδισαν το ματς και ανεβάζοντας το ρεκόρ στο 8 στα 8. Το παιχνίδι που έγινε στο κλειστό του ΕΠΑΛ ξεκίνησε πολύ δυνατά για τον Σαρωνικό, αφού με όπλο το καλό σέρβις αλλά και την κόντρα μπάλα, οδήγησε τους γηπεδούχους στο 25-17 και στο 1-0. Στο 2ο σετ η νεαρή τεχνικός του Σαρωνικού παρέταξε μία διαφορετική 6αδα στο τάραφλεξ του ΕΠΑΛ, δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα εν όψει και του πρωταθλήματος των παγκορασίδων, μιας και το τωρινό ρόστερ των γυναικών αποτελείται κυρίως από παγκορασίδες αλλά και κορασίδες. Στο συγκεκριμένο σετ έγιναν αρκετά λάθη λόγο του άγχους, με αποτέλεσμα η ομάδα του Μανδραϊκού να τα εκμεταλλευτούν και να φέρουν το ματς στο 1-1 με το σετ να είναι 16-25.

Η Δήμητρα Παλαβρατζή συνέχισε και στο 3ο σετ τις δοκιμές, χρησιμοποιώντας ακόμα μια διαφορετική 6αδα σε σχέση με τα δύο προηγούμενα. Εκεί είδε τις αθλήτριες της ανώτερες του Μανδραϊκού, και αφού πρώτα περιόρισαν τα λάθη, έφτασαν με σχετική ευκολία στο 25-13, και έτσι ξαναπήραν το προβάδισμα. Το 4ο σετ ήταν μια τυπική διαδικασία, αφού οι νεαρές αθλήτριες του νησιού με εξαιρετικά τελειώματα, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στις αντίστοιχες του Μανδραϊκού, φτάνοντας εύκολα στο 25-15 και στο 3-1 σετ. Χαρακτηριστικό και του 4ου σετ, ήταν ότι η νεαρή τεχνικός χρησιμοποίησε άλλη μια διαφορετική 6αδα, με τις βολλευμπολίστριες του νησιού να ανταποκρίνονται στο έπακρο, και σε αυτό το σχήμα που επέλεξε η προπονήτριά τους. Η νίκη αυτή έφερε τον Σαρωνικό στους 23 βαθμούς, με την ομάδα της Αίγινας να συνεχίζει στην 1η θέση της βαθμολογίας.

Δηλώσεις στο Aegina Portal αμέσως μετά το τέλος του αγώνα, έκανε η τεχνικός Δήμητρα Παλαβρατζή, καθώς και οι αθλήτριες Σίσυ Καλοκούβαρου και Μπιάνκα Γκούρι. 'Ήταν ένα καλό παιχνίδι που μου έδωσε την ευκαιρία να δοκιμάσω διάφορα σχήματα εν όψει του πρωταθλήματος των παγκορασίδων. Δεν στέκομαι στο χαμένο σετ, γιατί μη ξεχνάμε ότι η ομάδα αποτελείται κυρίως από παγκορασίδες και κορασίδες, ενώ το πρωτάθλημα που συμμετέχουμε είναι γυναικών. Αυτό για το οποίο χαίρομαι, είναι ότι για ακόμα μια φορά τα κορίτσια με την πολύ καλή τους εμφάνιση, μου έδωσαν το δικαίωμα να χρησιμοποιήσω όλες τις αθλήτριες που είχα στην διάθεση μου', κατέληξε η προπονήτρια του Σαρωνικού. Διαβάστε περισσότερα...

Α.Ε Σαρωνικός-Χαραυγή 1-0. Για την 19η αγωνιστική του Πειραιά.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 07-02-2016 στην κατηγορία: Ποδόσφαιρο

Γράφει ο Σταύρος Ρωπαΐτης. Video - Ρεπορτάζ: Σωτήρης Μπήτρος.
Σε ένα από τα καλύτερα ματς του φετινού πρωταθλήματος του Πειραιά, η Α.Ε Σαρωνικός επικράτησε της Χαραυγής με 1-0 στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής. Το παιχνίδι του Δημοτικού Σταδίου της Αίγινας τα είχε όλα. Ένταση, πάθος, δοκάρι, χαμένο πέναλτι και ένα γκολ, σε ένα ματς διαφήμιση για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο. Την σπουδαία αυτή αναμέτρηση είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν 200 και πλέον φίλοι του αθλήματος, οι οποίοι με κομμένη την ανάσα, έβλεπαν από την μία τους φιλοξενούμενους της Χαραυγής να δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση, και από την άλλη τους γηπεδούχους της Α.Ε Σαρωνικός να δίνουν ακόμα μια εξαιρετική παράσταση μπροστά στο κοινό τους.

Με κατά διαστήματα πολύ ωραίου ποδοσφαίρου, και με την αίγλη της έντασης και του πάθους, οι παίκτες και των δύο ομάδων ευχαρίστησαν τον κόσμο που επέλεξε να περάσει ένα ηλιόλουστο μεσημέρι, στις εξέδρες του γηπέδου του νησιού. Η γενική εικόνα του παιχνιδιού έδειξε για τις ομάδες να έχουν από ένα ημίχρονο. Παρ' όλο που η πρώτη και μάλιστα μεγάλη φάση στο ματς ανήκει στους γηπεδούχους, η Χαραυγή ήταν αυτή που πατούσε καλύτερα στο χορτάρι στο α' μέρος, με την Α.Ε Σαρωνικός να παίρνει τα ηνία κυρίως στο β' ημίχρονο. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Τζιώτης μετά από ασίστ του Μπακόμητρου, με ένα ασύλληπτο βολέ λίγο πιο έξω από την γωνία της μεγάλης περιοχής της Χαραυγής, ανάγκασε τον Παγώνη σε απίστευτη απόκρουση, με την μπάλα στην συνέχεια να χτυπάει το οριζόντιο δοκάρι του 22χρονου υψηλόσωμου τερματοφύλακα.

Μοναδική ευκαιρία για τους κυανοκίτρινους να αιφνιδιάσουν με γκολ από τα αποδυτήρια. Στην συνέχεια η ομάδα της Χαραυγής πίεσε, και απείλησε τους γηπεδούχους κυρίως από στημένες φάσεις. Πολλά κόρνερ και φάουλ, έφεραν τους πανύψηλους γενικά παίκτες της πειραιώτικης ομάδας στα καρέ του Μπακόμητρου, χωρίς όμως να πετύχουν κάτι καλό. Η Χαραυγή παρά την κούραση των παικτών της από το ματς της περασμένης Τετάρτης για το κύπελλο με το Κερατσίνι σε ένα πολύ επεισοδιακό ημιτελικό (2-0 το Κερατσίνι), έδειχνε να στέκεται καλύτερα με παίκτες που μπορούσαν να δημιουργήσουν ρήγματα στα καρέ της Α.Ε Σαρωνικός, κυρίως από τα στημένα λόγω του ύψους. Στο 28ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μια ανάσα από το 0-1, αλλά ο εκπληκτικός για ακόμα ένα ματς Κώστας Μπακόμητρος, τους το στέρησε. Οι φιλοξενούμενοι του Αντώνη Καλαμάκη κέρδισαν πέναλτι μετά από ανατροπή του Δούβλη από τον Κουβάτσο, με τον Μακαρονά να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο 24χρονος χαφ σημάδεψε την δεξιά γωνία και προς το παραθυράκι, με τον Κώστα Μπακόμητρο να πραγματοποιεί μια εκπληκτική απόκρουση. Διαβάστε περισσότερα...