Menu
0

Νέες επιτυχίες για το Ο.Α.Κ. Αίγινας στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Παγκορασίδων και Παμπαίδων Α' .

Ημερομηνία δημοσίευσης: 27-04-2015 στην κατηγορία: Στίβος

Με οχτώ αθλητές συμμετείχε στην αποστολή την Κυριακή η αγωνιστική ομάδα Παγκορασίδων και Παμπαίδων Α' στο αντίστοιχο διασυλλογικό πρωτάθλημα στον Άγιο Κοσμά. Οι αγώνες πήγαν αρκετά καλά. Η Βάνα Γκαρή αγωνίστηκε στο ύψος και κέρδισε, καθώς με1,47 πήρε την πρώτη θέση, σε έναν όμιλο που ήταν πολύ δυνατός, καθώς σε αυτόν συμμετείχαν αθλητές από όλο τον Πειραιά, την Αθήνα και τη Δυτική Αττική, με τα μεγαλύτερα σωματεία της Ελλάδος όπως ο Παναθηναϊκός, ο Ολυμπιακός και ο Πανιώνιος. Μεγάλη ατυχία για τη Γεωργία Φουρναράκου, καθώς δεν κατάφερε να βρει τη φορά της, καθώς το προσωπικό της ρεκόρ θα της χάριζε ένα μετάλλιο, ενώ στους αγώνες δεν έλαβαν μέρος οι τραυματισμένες Φιλίππα Παπαϊωάννου και Ζέφη Λαβούτα, δύο σημαντικές απώλειες για την αγωνιστική ομάδα του Ο.Α.Κ.Α.

Η Μυρτώ Δαρεμά έτρεξε στα 1.000 μέτρα, όπως και ο Αργύρης Καρδάσης με 4 λεπτά και 3,26 αντίστοιχα (για τον Αργύρη ήταν ατομικό ρεκόρ). Ο Γιώργος Δαρεμάς έτρεξε στα τρία χιλιόμετρα, κάνοντας μεγάλη εμφάνιση, ενώ στην τελική ευθεία πήρε την τέταρτη θέση από έναν αθλητή της ΑΕΚ πάνω στο νήμα, με χρόνο 10,58. Σε αυτούς τους αγώνες την πρώτη της εμφάνιση έκανε η νεαρή αθλήτρια Χριστίνα Μαϊστρέλη, καταλαμβάνοντας την 17η θέση στα 150 μέτρα, πραγματοποιώντας μία πολύ καλή εμφάνιση. Η Νεκταρία Σώρου τα πήγε επίσης πολύ καλά, καταλαμβάνοντας την 23η θέση (παγκορασίδα Β') ενώ ο Σωτήρης Λορέτζος βγήκε δεύτερος στη σειρά του. Ο Βασίλης Ζαμπέλης έμεινε ικανοποιημένος από τους αθλητές του και πιστεύει ότι στους επόμενους αγώνες θα πάνε ακόμη καλύτερα.

Τέλος, η Μαρία Λαβούτα έχει προκριθεί για το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σχολικών Αγώνων (είναι μέσα στις 8 καλύτερες αθλήτριες στην Ελλάδα) και θα αγωνιστεί στο Ολυμπιακό Στάδιο στις 13-14 Μαΐου.

Mix & Match Accessories - Ηλεκτρονικός Κατάλογος Αγορών.

Τιμή: 75,00 €
Τιμή: 58,00 €
Τιμή: 67,00 €

Fistiki - Ηλεκτρονικός Κατάλογος Αγορών

aegina portal web radio

Νέα προγράμματα και υπηρεσίες από το Κέντρο Ξένων Γλωσσών και Κέντρο Διά Βίου Μάθησης "ΝΕΟΝ" Γιάννης Ντούρος.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 27-04-2015 στην κατηγορία: Εκπαίδευση

Το Κέντρο Ξένων Γλωσσών ‘ΝΕΟΝ’ είναι από την αρχή του 2015 και Κέντρο Διά Βίου Μάθησης, και ο ιδιοκτήτης του, Γιάννης Ντούρος, μίλησε στο Aegina Portal για τα νέα προγράμματα που ήδη προσφέρονται σε συνεργασία με την εταιρεία «Αμφιάραος Παιδί & Οικογένεια Ε.Π.Ε.», παρουσιάζοντας τον επιστημονικό διευθυντή της, Παναγιώτη Κωστόπουλο (κλινικός ψυχολόγος, υποψήφιος διδάκτωρ του πανεπιστημίου Αθηνών). Σε πρώτη φάση, λοιπόν, οι νέες υπηρεσίες χωρίζονται σε δυο επίπεδα: α) υπηρεσίες αξιολόγησης και στη συνέχεια αποκατάστασης των οποιωνδήποτε δυσκολιών μπορεί να αντιμετωπίσει ένα παιδί στην προσχολική και πρώτη παιδική ηλικία, β) υπηρεσίες σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού και συμβουλευτικής καριέρας (career counseling).

Ο κύριος Κωστόπουλος αναφέρθηκε αναλυτικότερα στις υπηρεσίες που παρέχονται στην Αίγινα, και οι οποίες  είναι οι ακόλουθες:

* Λογοθεραπεία: διενεργείται από Λογοθεραπευτή και έχει ως σκοπό την πρόληψη, διάγνωση και αντιμετώπιση των δυσκολιών στο λόγο (γραπτό και προφορικό), ομιλίας (να έχω π.χ. καθαρή άρθρωση) και επικοινωνίας (να έχω π.χ. σωστή σύνταξη) στα παιδιά και τους εφήβους, όποια κι αν είναι η αιτία αυτής της δυσκολίας: νευρολογική, εξελικτική ή λειτουργική. Διάρκεια συνεδρίας: 45–50 λεπτά. Αριθμός συνεδριών: ανάλογα με το πρόβλημα που τίθεται από τον εξυπηρετούμενο (συνήθως από 2–3 εβδομάδες έως και κάποιους μήνες). Συχνότητα συνεδριών: συνήθως 2 φορές την εβδομάδα.

* Εργοθεραπεία: διενεργείται από Εργοθεραπευτή και έχει ως σκοπό να επιτρέψει στους ανθρώπους να συμμετέχουν ευκολότερα στις δραστηριότητες της καθημερινής ζωής. Οι εργοθεραπευτές ασχολούνται με δυο κύριες κατηγορίες δυσκολιών: α) λεπτή κίνηση: κρατάω σωστά το μολύβι-στυλό, κόβω σωστά με ψαλίδι, δένω τα κορδόνια μου, βάζω και βγάζω τα ρούχα μου, κρατάω σωστά το πιρούνι, μαχαίρι, κουτάλι κ.α. β) αδρή κίνηση: περπατάω - τρέχω με σταθερότητα, ανεβαίνω σκάλες χωρίς να σκοντάφτω, δεν πέφτω εύκολα, δεν μπερδεύω τα πόδια μου συχνά κ.α. Διάρκεια συνεδρίας: 45–50 λεπτά. Αριθμός συνεδριών: ανάλογα με το πρόβλημα που τίθεται από τον εξυπηρετούμενο (συνήθως από 2–3 εβδομάδες έως και κάποιους μήνες). Συχνότητα συνεδριών: συνήθως 2 φορές την εβδομάδα.

* Ψυχολογική υποστήριξη – Ψυχοθεραπεία: διενεργείται από Ψυχολόγο και έχει ως σκοπό τον εντοπισμό των καθοριστικών παραγόντων που επηρεάζουν την όποια δυσλειτουργία ή δυσκολία στην καθημερινότητα του παιδιού (π.χ. φοβάται το σκοτάδι, δεν θέλει να πάει σχολείο, κλαίει χωρίς λόγο, τραυλίζει, δεν έχει αυτοπεποίθηση κ.α.). Στη συνέχεια εφαρμόζονται αποτελεσματικές και επιστημονικά αποδεκτές τεχνικές ψυχοθεραπευτικής παρέμβασης για την αντιμετώπιση των μη λειτουργικών συμπεριφορών, με απώτερο στόχο τη βελτίωση της ποιότητας ζωής του παιδιού.  Διαβάστε περισσότερα...

Αετός Καλλιθέας - Α.Ο.Α. Σαρωνικός 60-63. Άλμα σωτηρίας για τον Σαρωνικό.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 27-04-2015 στην κατηγορία: Καλαθοσφαίριση

Την πιο σημαντική του νίκη στην φετινή σεζόν πέτυχε σήμερα ο Σαρωνικός, ο οποίος επικράτησε του Αετού στην Καλλιθέα με 63-60, κάνοντας έτσι το πιο μεγάλο βήμα για την σωτηρία του. Το παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό της Καλλιθέας ήταν ντέρμπι, με τους δυο αντιπάλους που έχουν κοινό στόχο, να μάχονται για την νίκη σε ένα παιχνίδι που δικαίως είχε χαρακτηριστεί εδώ και καιρό "τελικός". Ματς με ρυθμό, ένταση και αρκετό σασπένς παρακολούθησαν οι δεκάδες φίλοι του αθλήματος, με τον Σαρωνικό να είναι ο μεγάλος νικητής. Στα αγωνιστικά, το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κυριευμένες από το άγχος, ενώ υπήρχε και αρκετή νευρικότητα, με αποτέλεσμα να έχουμε χαμηλό σκορ. Το 12-10 υπέρ των γηπεδούχων είναι αποτέλεσμα της πολύ σφιχτής άμυνας και των δυο, με τους δυο τεχνικούς των ομάδων να προσπαθούν με τις οδηγίες τους, να δουν αυτά που θέλουν στο παρκέ του κλειστού της Καλλιθέας. Στο ίδιο μοτίβο και το 2ο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ, με τον Αετό όμως να βρίσκεται στο ημίχρονο μπροστά με 30-27.

Στην 3η περίοδο και με τον τεχνικό του Σαρωνικού να αλλάζει το σύστημα στην άμυνα, οι νησιώτες κατάφεραν να εγκλωβίσουν τα ατού των γηπεδούχων, με το ματς να είναι ισόπαλο 45-45 λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ένα τρίποντο του Αετού όμως, έφερε και πάλι μπροστά τους γηπεδούχους, στο τέλος του γ' δεκαλέπτου. Και φτάνουμε στην 4η περίοδο, εκεί όπου τα πάντα άλλαξαν, με τον Σαρωνικό να καταφέρνει παίζοντας ψυχωμένο μπάσκετ να φεύγει με το διπλό από το κλειστό 'Εθνικής Αντιστάσεως'. Οι καλαθοσφαιριστές του έμπειρου τεχνικού, βγάζοντας πολύ ενέργεια, και με όπλο την ψυχή που έδειξαν σε όλο τον β' γύρο του πρωταθλήματος, έγιναν το αφεντικό και με κατά διαστήματα ολοκληρωτικού μπάσκετ, πήραν την πολυπόθητη νίκη. Οι κυανόλευκοι του Βαγγέλη Καβάσιλα, έλεγξαν πλήρως τον ρυθμό, με τον Βαγγέλη Πολυτάρχου να παίρνει τον Σαρωνικό στις πλάτες του στα τελευταία λεπτά, αφού με πέντε διαδοχικούς πόντους έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, ένα προβάδισμα που κρατήθηκε παρά την πίεση του Αετού, μέχρι το τέλος. Συγκεκριμένα και ενώ το σκορ ήταν στο 58-58, ο 30χρονος φόργουορντ με γκολ-φάουλ, πήγε την διαφορά στους +3 (61-58), ενώ στην αμέσως επόμενη φάση, πήρε το επιθετικό φάουλ των αντιπάλων, και με δυο εύστοχες βολές, έκανε το 61-58. Διαβάστε περισσότερα...

Α.Ο.Α Σαρωνικός-Απολλώνιος 3-0 σετ (παγκορασίδες Β'). Έσπερος Καλλιθέας-Α.Ο.Α Σαρωνικός 0-3 σετ (παγκορασίδες Α')

Ημερομηνία δημοσίευσης: 26-04-2015 στην κατηγορία: Volley

Αλλο ένα νικηφόρο Σαββατοκύριακο για τα δυο τμήματα των παγκορασίδων του Σαρωνικού, καθώς το Σάββατο οι παγκορασίδες Β' επικράτησαν στο κλειστό του ΕΠΑΛ του Απολλώνιου με 3-0 σετ, ενώ την Κυριακή οι αντίστοιχες Α' κέρδισαν με το ίδιο σκορ τον Έσπερο στην Καλλιθέα. Στα αγωνιστικά, το ματς του Σαββάτου με τον Απολλώνιο ήταν εξαιρετικό, με την ομάδα της Δήμητρας Παλαβρατζή να πραγματοποιεί μια σπουδαία εμφάνιση. Το 1ο σετ ήρθε πολύ εύκολα για τις νεαρές αθλήτριες, καθώς το 25-18 δεν αφήνει περιθώρια για κριτική, ενώ στο 2ο σετ τα πράγματα  δυσκόλεψαν για τους γηπεδούχους.

Ο Απολλώνιος βρέθηκε μια ανάσα από το 1-1, καθώς προηγήθηκε με 23-20, αλλά με ένα απίστευτο σερί οι αθλήτριες του νησιού, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και με 27-25 να κάνουν το 2-0, με το 3ο σετ να είναι και λόγο των τεράστιων ψυχικών αποθεμάτων, τυπική διαδικασία. Το 25-15 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά, αφού με όπλο πλέον και την ψυχολογία, οι νεαρές παίκτριες του Σαρωνικού δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο. Επόμενα ματς για τις παγκορασίδες Β' είναι αρχικά το Σάββατο(2/5) με την Αργυρούπολη εκτός, και στην συνέχεια την Κυριακή(3/5)  με την Α.Ε Ρέντη στο ΕΠΑΛ. Δηλώσεις για το παιχνίδι έκανε στο Aegina Portal η Μπιάνκα Γκούρι.' Αν και πιστεύω ότι δεν ήμασταν και πολύ καλές, πήραμε μια σπουδαία νίκη. Από δικά μας λάθη επιτρέψαμε στον αντίπαλο να απειλήσει ειδικά στο 2ο σετ, όμως με απόλυτη συγκέντρωση, καταφέραμε να ελέγξουμε το ματς και να πάρουμε την νίκη. Συνεχίζουμε, έχουμε δύσκολα παιχνίδια στην συνέχεια, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα εμφανιστούμε ακόμα καλύτερες στην συνέχεια' κατέληξε η 13χρονη ταλαντούχα αθλήτρια του Σαρωνικού. Διαβάστε περισσότερα..