Menu

Α.Ο.Α. Σαρωνικός - Πορφύρας 73 - 68 στην παράταση. Για το εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 22-11-2014 στην κατηγορία: Καλαθοσφαίριση

Ματς για γερά νεύρα διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο της Αίγινας για την 6η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΝΑ. Ο Σαρωνικός μετά από πολύ σπουδαία εμφάνιση, επικράτησε του Πορφύρα με 73-68 στην παράταση (καν. αγώνας 53-53), βάζοντας τέλος στο αήττητο των πειραιωτών. Ένα παιχνίδι άκρως χορταστικό, με κατά διαστήματα πολύ ωραίου μπάσκετ, με τις δυο ομάδες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, η ομάδα του Χάρη Πίτσικα κατάφερε να πάρει την νίκη, κόντρα στην μοναδική μέχρι το παιχνίδι, αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα. Ο Σαρωνικός (2/2) ήξερε πριν το ματς ότι θα αντιμετωπίσει τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Πορφύρα (4/4), και στο μυαλό όλως ήταν να αποδείξει ότι δεν θα είναι εύκολη λεία για τον οποιοδήποτε αντίπαλο. Οι δυο ομάδες έδειξαν από την αρχή ότι το παιχνίδι θα είναι ντέρμπι και ότι θα κριθεί στις λεπτομέρειες, καθώς το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, ήταν 20-21 για τους φιλοξενούμενους.

Όπως το πρώτο, έτσι και το δεύτερο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 30' (γ'δεκ 21-16) με 41-37, και τους φιλοξενούμενους να απαντούν στο 4ο δεκάλεπτο (12-16), και να πηγαίνουν με σκορ 53-53, στον έξτρα 5λεπτο της παράτασης. Εκεί για πέντε λεπτά είδαμε ολοκληρωτικό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες, με τον Σαρωνικό να δείχνει τεράστια ψυχικά αποθέματα, και με σκορ παράτασης 20-15 να παίρνει την πολύ σπουδαία νίκη, την τρίτη στο φετινό πρωτάθλημα. Ο νεαρός τεχνικός του Σαρωνικού ο οποίος έμεινε απόλυτα ευχαριστημένος από την νίκη, είδε τρεις παίκτες του να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων. Χαριάτης, Ρακίπη, και Μπάλλιας πέτυχαν συνολικά 54 πόντους, και ήταν η 'αιχμή του δόρατος' για τους νησιώτες. Ο Σαρωνικός με την νίκη του αυτή έφτασε τους 8 βαθμούς, και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το πρωτάθλημα. Η επόμενη αγωνιστική είναι με τον Πειραϊκό εκτός έδρας. Τα δεκάλεπτα: α'δεκ) 8-10, β' δεκ) 21-11, γ' δεκ) 21-16, δ' δεκ) 12-16 και παράταση 20-15.

Α.Ο.Α Σαρωνικός(Πίτσικας): Πάνο 6, Μουράτης, Γκρινέζος, Τζούλας 4, Τσοτσορός 5, Ρακίπη 19, Χαριάτης 20(2), Πάνος 4, Μπάλλιας 15(1).
Το παιχνίδι Πορφύρας-Σαρωνικός για το παιδικό πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ που ήταν προγραμματισμένο για σήμερα, δεν έγινε λόγω μη προσέλευσης των διαιτητών, με την αποστολή της ομάδας της Χριστίνας Τούση να ταξιδεύει κανονικά στον Πειραιά. Οι δυο ομάδες παρατάχθηκαν κανονικά στο παρκέ, με τους διαιτητές να μην προσέρχονται, και την γραμματεία να κλείνει το φύλλο αγώνα.. Για τις τύχες του παιχνιδιού θα αποφασίσει η διοργανώτρια αρχή του πρωταθλήματος.

κατάλογος αγορών

aegina portal web radio

Α.Ε. Σαρωνικός - Α.Ε. Χατζηκυριάκειο 2-0. 8η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 22-11-2014 στην κατηγορία: Ποδόσφαιρο

Για την 8η αγωνιστική του εφηβικού πρωταθλήματος του Πειραιά, η Α.Ε Σαρωνικός επικράτησε με 2-0 του Χατζηκυριάκειου. Το παιχνίδι που διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο της Αίγινας ήταν εξαιρετικό για τους νησιώτες, καθώς πέρα από τα δύο τέρματα, οι νεαροί ποδοσφαιριστές των Βαγγέλη Μαργαρώνη και Ανδρέα Θεοχαρίδη είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, ενώ δημιούργησαν πάρα πολλές φάσεις για γκολ. Μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού ο Κώστας Ασημινιός ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της αναμέτρησης, αρχικά στο 31ο λεπτό μετά από ατομική ενέργεια και αφού πρώτα πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, και στην συνέχεια στο 60ο λεπτό εκμεταλλεούμενος την εκπληκτική ενέργεια και σέντρα του Κάτσα, επίσης με πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Οι κυανόλευκοι είχαν σημαντικές ευκαιρίες να διευρύνουν το σκορ, αλλά πότε η σιγουριά, και πότε ο πορτιέρο των πειραιωτών, στέρησαν από την ομάδα της Αίγινας μεγαλύτερο σκορ. Μία από τις πολλές ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν για την Α.Ε Σαρωνικός, σημειώθηκε στο 54ο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν στο 1-0.  Συγκεκριμένα ο δραστήριος Νεκτάριος Κάτσας αστόχησε σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος, με τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων να αποκρούει εντυπωσιακά. Το σαββατιάτικο παιχνίδι παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι του νησιού, οι οποίοι χειροκρότησαν στο τέλος τους νεαρούς και ελπιδοφόρους ποδοσφαιριστές της Α.Ε Σαρωνικός. Το τεχνικό δίδυμο των γηπεδούχων έμεινε απόλυτα ευχαριστημένο από την προσπάθεια και την αγωνιστική εικόνα των νεαρών αθλητών της Α.Ε Σαρωνικός, και όπως τόνισαν 'η ομάδα έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης, και κάθε μέρα προσπαθούν όλοι για αυτό'. Μετά το σημερινό νικηφόρο αποτέλεσμα η Α.Ε Σαρωνικός βρίσκεται πλέον στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 16 βαθμούς (5 νίκες, 1 ισοπαλία, 2 ήττες). Η επόμενη αγωνιστική είναι εκτός έδρας με την Δραπετσώνα.

Α.Ε Σαρωνικός (Μαργαρώνης-Θεοχαρίδης): Μαλτέζος, Ρουμελιώτης, Χελιώτης, Αξιώτης, Λορέντζος, Γκιόκα, Ρωμανός, Μπάζια, Χρυσοχόος, Ασημινιός, Κάτσας. Έπαιξαν και οι: Γκαρής, Ζαντία, Μιστάκου, Λυκούρης, Γρυπαίος, Πάλλης.

Η αγωνιστική κίνηση του Σαββατοκύριακου στην Αίγινα.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 21-11-2014 στην κατηγορία: Αθλητικά νέα

Ανακοινώθηκε το πρόγραμμα του σαββατοκύριακου για τις ομάδες της Αίγινας σε ποδόσφαιρο και μπάσκετ. Στο ποδόσφαιρο την Κυριακή στις 12.30 η Α.Ε Σαρωνικός φιλοξενείται από τον Ερμή στον Κορυδαλλό, ενώ το εφηβικό του ποδοσφαιρικού συλλόγου υποδέχεται το Σάββατο στις 12,30 το Χατζηκυριάκειο. Στο μπάσκετ ο Σαρωνικός αντιμετωπίζει την  Κυριακή στις 12.30 την Τερψιθέα εκτός έδρας, το παιδικό θα παίξει με τον Πορφύρα εκτός έδρας το Σάββατο στις 11.00, ενώ το εφηβικό τμήμα θα υποδεχτεί το Σάββατο τον Πορφύρα στις 12.30. Επίσης για το μπάσκετ και για τα τμήματα υποδομών του Παναγιανικού, το παιδικό του συλλόγου φιλοξενεί την Καλλιθέα το Σάββατο στις 11.00.

Από το broadcasting της αθλητικής εκπομπής Offside στο ραδιόφωνο του Aegina Portal

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Share selected track on FacebookShare selected track on Twitter

Για την 8η του πρωταθλήματος του Πειραιά, η Α.Ε Σαρωνικός πηγαίνει στον Κορυδαλλό με στόχο την επιστροφή της στις νίκες. Η ομάδα του Γιώργου Γκοβερίνου μετά το ισόπαλο 1-1 με την Χαλκηδόνα στην Αίγινα, θέλει κόντρα στον πάντα υπολογίσιμο Ερμή την νίκη, ώστε να ανέβει στην βαθμολογία και να επιστρέψει η ηρεμία στην ομάδα, μετά και τα τελευταία άσχημα αποτελέσματα. Στον νησιώτικο σύλλογο επικρατεί απόλυτη αισιοδοξία για την κυριακάτικη αναμέτρηση, κόντρα σε μια ομάδα που κάθε χρόνο είναι πρωταγωνίστρια, αλλά φέτος και εκείνη δεν έχει κάνει καλό ξεκίνημα. Για το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής, μίλησε στο Aegina Portal ο Σάκης Ψάρρης. 'Το παιχνίδι με τον Ερμή είναι πολύ σημαντικό για εμάς, και θα παίξουμε μόνο για την νίκη, ώστε να αλλάξουμε την ψυχολογία μας, και να κάνουμε μια νέα αρχή στο πρωτάθλημα. Πρέπει να αφήσουμε πίσω τα άσχημα αποτελέσματα, και να φέρουμε την ομάδα εκεί που της αξίζει' τόνισε ο 27χρονος μέσος της Α.Ε Σαρωνικός.

Για την 7η αγωνιστική της Β' ΕΣΚΑΝΑ ο Σαρωνικός αντιμετωπίζει την Τερψιθέα την Κυριακή στο κλειστό της Γλυφάδας 'Οδυσσέας Παπαδόπουλος'. Οι νησιώτες μετά την ήττα από την Προοδευτική στον Κορυδαλλό, έχουν ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι, αυτή τη φορά με την Τερψιθέα εκτός έδρας. Η ομάδα της Γλυφάδας δεν έχει ξεκινήσει και αυτή καλά το πρωτάθλημα, καθώς σε 6 αγώνες μετράει μόλις μία νίκη (2η αγωνιστική, 73-71 εκτός τον Αετό Καλλιθέας). Το παιχνίδι βάσει και της βαθμολογίας έχει χαρακτήρα ντέρμπι, με τους παίκτες του Πέτρου Καρβούνη να δείχνουν αποφασισμένοι για την κατάκτηση του 2ου ροζ φύλλου αγώνα στο πρωτάθλημα. Για την κυριακάτικη αναμέτρηση μίλησε στο  Aegina Portal ο Στέλιος Τζίτζης. ' Ο αγώνας με την Τερψιθέα είναι πολύ σημαντικός για εμάς, αφού στο τελευταίο παιχνίδι (βλ. Προοδευτική), αδικήσαμε οι ίδιοι τον εαυτό μας και χάσαμε από μια ομάδα που ήμασταν καλύτεροι. Η κυριακάτικη αντίπαλός μας είναι μια ομάδα με ίδιους στόχους, και αυτό κάνει την αποστολή μας δυσκολότερη, αφού θα παίξουν με μεγαλύτερο κίνητρο. Εμείς θέλουμε να βελτιωνόμαστε, και με αφετηρία την καλή άμυνα, τον έλεγχο των ριμπάουντ και την ομαδική επίθεση, να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα', κατέληξε ο 23χρονος φόργουορντ του Σαρωνικού.

Τέλος στο βόλεϋ, η ομάδα του Σαρωνικού μετά την πρόκρισή της στην 2η φάση της ΕΣΠΕΔΑ, στην κλήρωση της επόμενης φάσης που έγινε την  Δευτέρα 17 Νοεμβρίου την βρήκε στον 2ο όμιλο με αντιπάλους τον Ίκαρο Καλλιθέας, τον Αθλητικό Σύλλογο Πέρα, και την Αθλητική Ένωση Ρέντη. Η 1η αγωνιστική ορίστηκε την Κυριακή 30 Νοεμβρίου, με τις κορασίδες της Δήμητρας Παλαβρατζή να φιλοξενούνται από τον Αθλητικό Σύλλογο Πέρα στο Βυζαντινό Αθλητικό Κέντρο.

Η χειροτονία του διακόνου π. Στυλιανού Κουτσούκου από τον Μητροπολίτη Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης κ.κ. Εφραίμ.

Ημερομηνία δημοσίευσης: 21-11-2014 στην κατηγορία: Εκκλησιαστικά Νέα

Μέσα σε ένα έντονα συγκινησιακά φορτισμένο κλίμα, τελέσθηκε σήμερα το πρωί κατά τη διάρκεια της θείας λειτουργίας για τον εορτασμό των Εισοδίων της Θεοτόκου, στον ενοριακό ναό της "Παναγίτσας', η χειροτονία του υποδιάκονου Στυλιανού Κουτσούκου σε διάκονο από τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης κ.κ. Εφραίμ.

Συγκινητικός ο λόγος του νέου κληρικού π. Στυλιανού, όσο και η σύντομη ομιλία του Σεβαμιώτατου Μητροπολίτη Ύδρας, Σπετσών και Αιγίνης κ.κ. Εφραίμ. Τη Θεία Λειτουργία και τη χειροτονία παρακολούθησε πλήθος πιστών που ευχήθηκε στο νέο κληρικό καλή διακονία.