Δημοτικές Εκλογές 2019

Στράτος Πανταβός, υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος με τον συνδυασμό "Αίγινα Μπορείς".


Οι δηλώσεις του υποψήφιου δημοτικού συμβούλου Στράτου Πανταβού με τον συνδυασμό "Αίγινα Μπορείς" για τις δημοτικές εκλογές της 26ης Μαΐου 2019.

Βιογραφικό σημείωμα:
Αντί βιογραφικού, αναφέρω ότι γεννήθηκα στην Αθήνα το 1954. Ο πατέρας μου ήταν από την Μικρά
Ασία, η μητέρα μου από τα Καλάβρυτα. Θεωρούμαι τυχερός που έζησα κατά τα γυμνασιακά μου
χρόνια στην Χίο, όπου γνώρισα με ειδυλλιακό τρόπο την νησιωτική πραγματικότητα. Το ίδιο τυχερός
θεωρούμαι ότι στη συνέχεια έζησα και σπούδασα στην Ιταλία, γνώρισα τον πολιτισμό και την
καθημερινότητα μιας σπουδαίας χώρας και πήρα το πτυχίο μου από την Αρχιτεκτονική Σχολή του
Πολυτεχνείου του Μιλάνου το 1979. Επέστρεψα στην Ελλάδα το 1985 και από τότε
δραστηριοποιούμαι ως μάχιμος ελεύθερος επαγγελματίας στον χώρο της αρχιτεκτονικής. Από το
2004 η έδρα του γραφείου μου ευρίσκεται στην Αθήνα, στα πλαίσια του οργανωμένου αρχιτεκτονικού
σχήματος Studio 265.
Στην Αίγινα, άρχισα να κατοικώ από το 1976 , ‘εξοχικό ‘ ονόμαζαν οι γονείς μου το σπίτι που έφτιαξαν.
Η εμπλοκή μου με τα πολιτιστικά, κοινωνικά και περιβαλλοντικά δρώμενα του νησιού, ήταν η φυσική
προέκταση μιας εσωτερικής ανάγκης για ενεργή προσφορά και δημιουργία, σε ένα τόπο με τον οποίο
σταδιακά και σταθερά δέθηκα. Υπήρξα πρόεδρος για μια εξαετία του Συλλόγου Ενεργών Πολιτών,
βασικός συντελεστής της δημιουργικής ομάδας που έφτιαξε την Γιορτή φιστικιού “Aegina Fistiki Fest”
και στην παρούσα χρονική φάση πρόεδρος του Συλλόγου ‘’Φίλοι Φιστίκι Φεστ’’

Το video εντάσσεται στην πρωτοβουλία του Aegina Porlal, για την παρουσίαση των θέσεων των δημοτικών συμβούλων, όλων των δημοτικών συνδυασμών, μετά από τη σχετική επιστολή που τους απεστάλη και την δημόσια πρόσκληση που έγινε το ίδιο διάστημα. Η παρουσίαση όλων των συνδυασμών, των επικεφαλής και των υποψηφίων τους, γίνεται χωρίς αμοιβή, σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία και τη δεοντολογία για ισότιμη παρουσίαση.