Παναιγιναϊκός-Αετός Καλλιθέας 60-66. Για την 17η αγωνιστική της Δ' ΕΣΚΑΝΑ. Ήττα και για το παιδικό στην πρεμιέρα της β' φάσης.

Την ήττα με 60-66 από τον Αετό Καλλιθέας γνώρισε την Δευτέρα το βράδυ ο Παναιγιναϊκός για την 17η αγωνιστική της Δ’ ΕΣΚΑΝΑ. Το συγκρότημα της Καλλιθέας μπήκε καλύτερα στο παρκέ του κλειστού του Νέου Ικονίου Περάματος, και επιβεβαιώνοντας τον ρόλο του φαβορί της αναμέτρησης, προηγήθηκε στο 1ο δεκάλεπτο με 16-8. Στην β’ περίοδο η ομάδα του coach Γκίκα προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση, με τους φιλοξενούμενους όμως να δείχνουν σε καλύτερη μοίρα. Με σκορ δεκαλέπτου 13-12, η ομάδα της Καλλιθέας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 29-20, με το ματς να δείχνει ότι δυσκολεύει για τους νησιώτες, οι οποίοι ουσιαστικά έπαιζαν για το γόητρο. Στην 3η περίοδο και πάλι ο Παναιγιναϊκός προσπάθησε να φανεί πιο ανταγωνιστικός, με τα επιθετικά ατού όμως των κιτρινόμαυρων να εμφανίζονται άκρως αποτελεσματικά. Έτσι η 3η στην βαθμολογία ομάδα του Αετού έφτασε στο +13 (49-36) στο 30, και έδειχνε να έχει ξεκάθαρο προβάδισμα για την 12η νίκη της στο πρωτάθλημα της Δ’ ΕΣΚΑΝΑ.

Από το Podcasting Feed της αθλητικής εκπομπής Offside στο Aegina Portal

Η νίκη μόνο εύκολα δεν ήρθε τελικά για της ομάδα της Καλλιθέας, καθώς η αντεπίθεση διαρκείας των νησιωτών στην τελευταία περίοδο (24-17), άγχωσε τους φιλοξενούμενους οι οποίοι τελικά έφτασαν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα με το ηλεκτρονικό ταμπλό να γράφει το τελικό 66-60. Αυτά συνέβησαν σε γενικές γραμμές στο παιχνίδι της 17ης αγωνιστικής, με τον Αετό Καλλιθέας να φτάνει στην 12η νίκη του (5 ήττες) και να βρίσκεται στην 3η θέση με 29 βαθμούς. Στην αντίπερα όχθη ο Παναιγιναϊκός υπέστη την 12η του ήττα (5 νίκες) και βρίσκεται στην 7η θέση με 22 βαθμούς. Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική ο Παναιγιναϊκός φιλοξενείται από τον Α.Ο. Βάρης.

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι στον πάγκο του Αετού βρίσκεται ως προπονητής η παλιά μεγάλη δόξα του ελληνικού μπάσκετ. Ο λόγος για τον Τζανή Σταυρακόπουλο η οποίος κάτω από τις οδηγίες του Μπόζινταρ Μάλκοβιτς είχε στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης με τον Παναθηναϊκό στο Παρίσι το 1996. Ο άλλοτε διεθνής καλαθοσφαιριστής στον αλησμόνητο τελικό με την Μπαρτσελόνα (67-66) είχε σημειώσει 9 πόντους, όσους και ο μεγάλος Παναγιώτης Γιαννάκης. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Φραγκίσκος Αλβέρτης με 17, με τον σπουδαίο Ντομινίκ Ουίλκινς να έχει 16π. Ο Σταυρακόπουλος έχει κατακτήσει επίσης το κύπελλο Κόρατς με τον ΑΡΗ το 1997. Έχει αγωνιστεί επίσης σε Αμπελόκηπους, Λε Μαν, Πανιώνιο, Δάφνη, Ιωνικό Νέας Φιλαδέλφειας, Περιστέρι, Αίολος και Αετό Καλλιθέας.
Τα δεκάλεπτα 8-16, 12-13, 16-20, 24-17.

Παναιγιναϊκός (Γκίκας): Τρίμης, Σουβλέρης 9 (1), Καρανδρέας 11 (19ρ.), Μαθιουδάκης 14, Κάτσας 3 (1), Πολυτάρχου 13 (2), Στρατηγός 2, Καλογερόγιαννης 8 (2).

Στα άλλα αποτελέσματα της Δ’ ΕΣΚΑΝΑ: Απρόβλεπτοι-Μέγαρα 72-78, Βουλιαγμένη-Τελαμώνας 95-45, Φάρος Κερατσινίου (U22)-Προφήτης Ηλίας 59-71 και ΟΚ Ελευσίνας-ΑΟ Βάρης 49-69.
Βαθμολογία (17 αγώνες): 1. Α.Ο. Βάρης 34 (17-0), 2. Βουλιαγμένη 31 (14-3), 3. Αετός Καλλιθέας 29 (12-5), 4. Προφήτης Ηλίας 28 (11-6), 5. Ο.Κ. Ελευσίνας 25 (8-9), 6. Τελαμώνας 25 (8-9), 7. Παναιγιναίκός 22 (5-12), 8. Φάρος Κερατσινίου (U22) 22 (5-12), 9. Μέγαρα 20 (3-14), 10. Απρόβλεπτοι 19 (2-15).

Τέλος, με βαριά ήττα ξεκίνησε την β’ φάση της Γ’ Κατηγορίας των Παίδων της ΕΣΚΑΝΑ ο Παναιγιναϊκός. Το νεανικό τμήμα του συλλόγου ηττήθηκε με 102-48 από την ισχυρή ΑΕ Καλλιθέας την Κυριακή το μεσημέρι στο κλειστό ‘Εθνικής Αντιστάσεως‘. Η αναμέτρηση της πρεμιέρας της β’ φάσης του 3ου ομίλου δεν χρίζει ιδιαίτερης κριτικής, καθώς όπως μάρτυρα και το τελικό σκορ η ΑΕ Καλλιθέας ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς. Παρ’ολο που οι νησιώτες ήταν καλοί επιθετικά, αφού ουσιαστικά έπιασαν τον μέσο όρο των πόντων που πετυχαίνουν στα εκτός έδρας ματς, η άμυνα ήταν η Αχίλλειος Πτέρνα, και αυτό γιατί οι νεαροί καλαθοσφαιριστές του Φίλιππου Τζίτζη δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν το γρήγορο επιθετικά μπάσκετ των γηπεδούχων. Μοιραία λοιπόν ήρθε η ήττα του Παναιγιναϊκού από την πολύ δυνατή ΑΕ Καλλιθέας, με την ομάδα της Αίγινας πλέον να στρέφεται στον επόμενο αντίπαλο ο οποίος είναι ο ΑΟΝ Αργυρούπολης, τον οποίο θα φιλοξενήσει ως γηπεδούχος την επόμενη αγωνιστική στο κλειστό του Νέου Ικονίου. Η διοργανώτρια αρχή της ΕΣΚΑΝΑ έχει ορίσει ως έδρα του Παναιγιναϊκού το κλειστό του Περάματος. Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας η Δάφνη Αγίου Δημητρίου επικράτησε του Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης με 54-53 εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα 28-13, 23-12, 35-13, 16-10.

Παναιγιναϊκός (Τζίτζης): Μαρίνος 10 (2), Καλομοίρης 14, Στρατηγός 4, Καλαμάκης 15, Χαλδαίος, Τζίτζης, Γκρινέζος 5, Καφούρος, Δελής.