Πολύ καλή εμφάνιση για τον Ο.Α.Κ. Αίγινας, στο Διασυλλογικό Πρωτάθλημα Κ18 και στο Διασυλλογικό Ανδρών.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι αθλητές του Ο.Α.Κ. Αίγινας στο διασυλλογικό πρωτάθλημα Κ18. Τα περισσότερα παιδιά που αγωνίστηκαν ανήκουν στην μικρότερη κατηγορία, παρόλα αυτά έδωσαν στον σύλλογο 11 βαθμούς.

Από το Podcasting Feed του Ενημερωτικού Δελτίου στο ραδιόφωνο του Aegina Portal.

Ο Μαργαρίτης Κώστας ήρθε 11ος στα 800 μέτρα με 2'16''99 και στα 1500 μέτρα με επίδοση 4'51''28 κατετάγη 10ος. Ο Δημόπουλος Παναγιώτης με 2'24''98 ήρθε 16ος στα 800 μέτρα . Στα 3000 μέτρα ο Ζαμπέλης Αντώνης με 10'02''35 , που είναι ατομικό ρεκόρ , πήρε την 6η θέση.

Στα κορίτσια η Ρούσσου Παναγιώτα ήρθε 7η με 2'37''39 η Μαρίνη Μαρία με 2'41''26 12η , η Σταθάκη Νεκταρία με 2'49''84 14η και 16η Η Κέννεντυ Αφροδίτη με 2΄'52''25. Η Σόρτση Μαρία Άννα πέτυχε επίδοση 31''70 στην πρώτη της κούρσα στα 200 μέτρα , τ'ελος η σκυτάλη 4Χ400 πήρε την 5η θέση με χρόνο 4΄42''41.

Στο διασυλλογικό ανδρών αγωνίστηκε μόνο στο βάδην ο Λύτρας Μαρίνος γιατί οι αθλητές από την Αίγινα λόγο πρωτομαγιάς δεν μπορούσαν να τρέξουν γιατί δεν υπήρχε πλοίο για επιστροφή στο νησί. Δυστυχώς για τον αθλητή μας στο βάδην ακυρώθηκε στον αγώνα. Μερικές μέρες πριν στο διασυλλογικό πρωτάθλημα ο Μαρίνος Λύτρας κατέκτησε την πρώτη θέση στα 10.000 βάδην με νέο ατομικό ρεκόρ και έπιασε και το όριο για το πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Πρωτιές για την Βασιλική Τζίμα και τον Γιώργο Ζαμπέλη στο Μοσχοπόδι 2022.

Μια ακόμα πρώτη θέση για την Τζίμα Βασιλική στα 21000 μέτρα βουνού στο Μοσχοπόδι Θήβας. Μετά από δυνατό αγώνα κατάφερε η Τζίμα να πάρει την πρώτη θέση λίγα μέτρα πριν τον τερματισμό , η Αθλήτρια μας ετοιμάζεται για τα 80000 μέτρα βουνού στο Ζαγόρι και όλα δείχνουν ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Στον παιδικό αγώνα την πρώτη θέση πήρε και Ζαμπέλης Γιώργος μετά από πολύ καλή εμφάνιση.

Στον ημί μαραθώνιο στο Άργος έτρεξαν ο Τουμπατζόγλου Βασίλειος που πήρε την 12η θέση με χρόνο 1.31'14'' και ο Τζίμας Παναγιώτης που ήρθε 14ος με 1.48'09''.