Αξέχαστη θα μείνει στους φίλους του Διεθνούς Μουσικού Φεστιβάλ Αίγινας η χθεσινή βραδιά στην παραλία της Αύρας. Καλλιτέχνες που στήριξαν με την παρουσία τους το φεστιβάλ όλα αυτά τα χρόνια, δίνοντάς του μία ξεχωριστή αίγλη, όπως η Σαβίνα Γιαννάτου και ο Δώρος Δημοσθένους, τραγούδησαν πολλές φορές μαζί έργα των δύο δημιουργών (?), ενώ τους συνόδευσαν στο πιάνο ο Τάκης Φαραζής και ο Γιάννης Τσανακαλιώτης, καθώς και ο Τάσος Μισυρλής στο βιολοντσέλο.
Παρουσιάστηκαν έργα του Μιχάλη Γρηγορίου "Μεσούρανα του Αυγούστου" σε ποίηση Άρη Αλεξάνδρου και "Ντοάνα" σε ποίηση Τάκη Σινόπουλου, καθώς και έργα του Νίκου Κυπουργού από τους κύκλους τραγουδιών "Λιλιπούπολη" και "Μυστικά του Κήπου". Το πρόγραμμα συνεχίζεται σήμερα το βράδυ στο ναό του Σωτήρα στο Καποδιστριακό Ορφανοτροφείο.
Το σύνολο του περιεχομένου του Aegina Portal είναι πρωτότυπο, αποτέλεσμα δημοσιογραφικής έρευνας και προστατεύεται από τους νόμους περί πνευματικών δικαιωμάτων.
Απαγορεύεται η αντιγραφή ολόκληρου ή μέρους αυτού χωρίς προηγούμενη γραπτή άδεια.
Tune in Apps
Ακούστε το Aegina Portal Talk Radio από το λογαριασμό μας στο Tunein
Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε έναν εξωτερικό player: