Στο δεύτερο μέρος της βραδιάς η σοπράνο Ελένη - Λυδία Σταμέλλου σοπράνο και ο Μάριος Καζάς στο πιάνο, παρουσίασαν έργα των W. A. Mozart: «Un moto di gioia mi sento», K. 579 – «Als Luise die Briefe», Κ. 520 – «An Chloe», Κ. 524, R. Schumann: Επιλογές από τον κύκλο «Liederkreis» έργο 39 («In der Fremde» - «Auf einer Burg» - «Die Stille»), J. Brahms: Intermezzo αρ. 2 σε λα μείζονα, έργο 118 για σόλο πιάνο - «Liebestreu» («O versenk, o versenk dein Leid») έργο 3 αρ. 4 - «Wie Melodien zieht es mir» έργο 105 αρ. 1 - «Ständchen» έργο 106 αρ. 1, Η. Wolf: «Du denkst mit einem Faedchen mich zu fangen» - «Mein Liebster singt am Haus im Mondenscheine» - «Ich hab in Penna einen Liebsten wohnen».
Το φεστιβάλ συνεχίζεται σήμερα Σάββατο στην παραλία της Αύρας, με μία βραδιά αφιερωμένη στον Μάνο Χατζιδάκι, με μουσική και τραγούδια από τον «Κύκλο με την Κιμωλία», την «Οδό Ονείρων», το «Παραμύθι χωρίς όνομα» και άλλα. Η ενότητα έχει τίτλο: «Ο Μάνος Χατζιδάκις και το θέατρο» και συμμετέχουν οι μουσικοί: Τάσης Χριστογιαννόπουλος βαρύτονος, Μάρθα Τομπουλίδου αφήγηση και η καλλιτεχνική διευθύντρια του φεστιβάλ Ντόρα Μπακοπούλου στο πιάνο. Η συναυλία θα ξεκινήσει στις 9.