Στις 7 το απόγευμα η Ομάδα Παιδικής Ψυχαγωγίας του Φεστιβάλ Φιστικιού υποδέχεται τους μικρούς φίλους του , στον Πύργο του Μαρκέλλου με "Καλλιτεχνικές δημιουργίες και παιχνίδια στη Φιστικούπολη"! Ακολουθεί μία εικαστική έκθεση από παιδιά με τίτλο "Τα δικά μας κανάτια" στην οδό Αιακού στις 8 το βράδυ, ενώ στον Πύργο του Μαρκέλλου μισή ώρα αργότερα, στις 8:30 "Ανάβουμε τα φαναράκια μας στην Φιστικούπολη".
Για σήμερα Πέμπτη έχουν προγραμματιστεί τα επίσημα εγκαίνια τριών σημαντικών εκθέσεων. Στις 8 μ.μ. τα εγκαίνια έκθεσης "Η Αίγινα μέσα από το φακό του Γιάννη Μαΐλλη" στο λαογραφικό Μουσείο, ενώ στις 8:30 τα εγκαίνια της έκθεσης του Παύλου Σάμιου με τίτλο "Τα καφενεία", στο μπαρ "Τσίτρας". Στις 21:30 στην ψαραγορά θα γίνουν τα εγκαίνια της έκθεσης: "Οι κεραμίστες της Αίγινας εκθέτουν για 2η χρονιά στην Ψαραγορά". Η ημέρα κλείνει, από πλευράς εκδηλώσεων τουλάχιστον, με τη συναυλία της Φιλαρμονικής του Μουσικού Συλλόγου "ΜΟΥΣΑ" στο λιμάνι της Αίγινας.