Η "Φιστικούπολη" "άνοιξε την αγκαλιά της" για τους μικρούς φίλους του φεστιβάλ στις επτά το απόγευμα, ενώ λίγο αργότερα έγιναν τα εγκαίνια της παιδικής εικαστικής έκθεσης με τίτλο: "Τα δικά μας κανάτια", που φιλοτέχνησαν οι μαθητές 15 σχολείων της Αίγινας, διακοσμώντας κάθε ένα το δικό του κανάτι. Τα παιδιά βέβαια δεν πήγαν ποτέ στα εγκαίνια της έκθεσης, καθώς όπως αποδείχθηκε περνούσαν φανταστικά με τα παιχνίδια στον Πύργο του Μαρκέλλου! Όταν βράδιασε τα φαναράκια που είχαν κατασκευαστεί στο εργαστήριο της "Φιστικούπολης", άναψαν και κρεμάστηκαν στα δέντρα από τα παιδιά. Στο Aegina Portal μίλησε η κυρία Αρχοντούλα Γεωργοπούλου, υπεύθυνη της Ομάδα Παιδικής Ψυχαγωγίας.
Η "Φιστικούπολη" θα λειτουργεί καθημερινά με καλλιτεχνικές δημιουργίες και παιχνίδια. Ανοίγει στις 10 το πρωί και στις 6 το απόγευμα.