Μία κακή στιγμή, λίγο έλειψε να σκιάσει την συναυλία της Φιλαρμονικής, καθώς σύμφωνα με την ενημέρωση που είχαν οι υπεύθυνοι του Μουσικού Συλλόγου Αίγινας από την ΚΕΔΑ, θα μπορούσαν να πραγματοποιήσουν δύο 20λεπτες συναυλίες, η πρώτη στις 8 μ.μ. και η δεύτερη στις 10 μ.μ. Μετά από παρέμβαση του προέδρου της Οργανωτικής Επιτροπής του Φεστιβάλ η πρώτη ματαιώθηκε, και μάλιστα την ώρα που αυτή βρίσκονταν σε εξέλιξη. Ο κύριος Καλόφωνος δικαιολόγησε αυτή του την απόφαση λέγοντας ότι η πρώτη συναυλία ήταν εκτός προγράμματος. Αυτή η απόφαση προκάλεσε τη δυσφορία των υπευθύνων του Μουσικού Συλλόγου Αίγινας. Πάντως ο πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής μετά το τέλος της βραδινής συναυλίας ευχαρίστησε τα μέλη της φιλαρμονικής "για την καταπληκτική δουλειά την οποία κάνουν". Τη μουσική εκδήλωση χαιρέτησε ο Δήμαρχος Αίγινας κύριος Δημήτρης Μούρτζης.